KOČKOPES

úterý 23. dubna 2013

Jak to tedy vlastně bylo?

Kočkopsi se odjakživa rádi a intenzivně zabývají historií, mimo jiné. Ovšem žádná suchá data a historicky ověřené skutečnosti, protože i na dávno objeveném lze objevit něco nového. Musí se zkrátka ale člověk snažit a rozhodně není třeba se držet při zemi. Jak řekl publicista Jiří Franěk: "Každá nová epocha potřebuje nový výklad dějin a nějaký nový, strhující slogan. Dějiny nebyly, uzákoníme nové." Kočička a Pejsek jako by si vzali jeho slova opravdu k srdci.

I. Jak byl dobyt Jižní pól? 
(Kočička)
V: Mami, jak to teda bylo s tím Jižním pólem? Jak to, že tam byl jeden první, když šli spolu?" (míněni Scott a Amundsen)
M: Nešli spolu ale ve stejnou dobu a Scott cestou zmrznul s celou výpravou?
V: A  Amundsen byl taky skot?
M: Ne, to byl nor a Scott nebyl skot ale angličan.
V: Tak to teda nechápu.
M: Scott bylo jeho příjmení.
V: To nemyslím. Jak to, že tam byl ten Amundsen první? Von měl snad ňáký štěstí nebo co?

II. Svérázný kryptologický počin
(Pejsek)
K: Královna Kleopatra byla poslední z rodu ptakolíků.
M: Co jsou ptakolící?
P: No, že měli v Egyptě ve znaku toho ptáka.
M: Ibise?
K: Jo.
M: Ale jak jsi přišel na ptakolíky? To jsem v životě neslyšela.
K: No, nejdřív byli ptakolící a pak katolíci.

Jak prosté. Máma, ač citáty právě nejsou její doménou, tentokrát jimi přímo hýří, a zcela se ztožňuje s Jamesem Joycem: " Historie je noční můra, z níž se pokouším procitnou."

Drobný postřeh: Lze si všimnout, že v prvním případě je Kočička převážně tazatelem a v druhém Pejsek převážně vysvětlujícím. Tak to mají rozdělené i v životě. Kočička vznáší dotazy téměř nepřetržitě a Pejsek má často hodně, co vysvětlovat.

No, pro dnešek bylo dost filozofování, půjdem raději na vzduch. Třeba sázet kedlubny. To vážně momentálně děláme. I když v našem případě, kdo ví, co z toho vzejde.

Žádné komentáře:

Okomentovat